Pierścienie osadcze
W naszym asortymencie posiadamy pierścienie osadcze, nazywane również pierścieniami Segera. Są to rodzaje łączników, których zadaniem jest utrzymanie współpracujących ze sobą elementów i komponentów. Stanowią one ważną część wielu maszyn. Charakteryzują się lekką konstrukcją oraz niewielkimi rozmiarami. Mimo to skutecznie absorbują siły działające w kierunku osi obracającego się korpusu i zapobiegają przesunięciom osiowym. Pierścienie osadcze mają nietypowy kształt mimośrodowy, a zakres ich zastosowania wynosi 5-1000 mm dla wałów oraz 8-1000 mm dla otworów. Są bardzo wytrzymałe i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu przeznaczone są zarówno do zastosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Jakie wyróżniamy rodzaje pierścieni osadczych?
Pierścienie osadcze zewnętrzne
Pierścienie osadcze zewnętrzne przeznaczone są do montażu w rowkach umieszczonych po zewnętrznej stronie wałów o dowolnej wielkości. Służą one do zabezpieczenia elementów i komponentów różnorodnych maszyn przed przemieszczaniem osiowym. Montuje się je zazwyczaj na:
- tulejach,
- łożyskach,
- kołach zębatych,
- sprzęgłach,
- kołach prasowych,
- kołach łańcuchowych,
- zderzakach.
Pierścienie osadcze wewnętrzne
Pierścienie osadcze wewnętrzne przeznaczone są do montażu w rowkach umieszczonych po wewnętrznej stronie obudowy. Ich zadaniem jest zabezpieczenie części przed przesunięciami czołowymi wewnątrz obudowy. Stanowią one element składowy wielu zespołów czy mechanizmów. Pierścienie osadcze wewnętrzne wykorzystywane są m.in. w przemyśle samochodowym, maszynowym czy obrabiarkowym.
Prawidłowy demontaż pierścieni osadczych
Demontaż pierścieni Segera może wydawać się prostym zadaniem, jednak nieprawidłowe wykonanie tej czynności może prowadzić do uszkodzenia zarówno pierścienia, jak i innych elementów maszyny. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz stosowaniu odpowiednich narzędzi, takich jak szczypce do pierścieni osadczych. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne chwycenie pierścienia i jego kontrolowane zdjęcie z wału czy tulei. W przypadku pierścieni zewnętrznych trzeba dążyć do równomiernego rozszerzenia pierścienia, unikając jego nadmiernego rozciągania, które mogłoby prowadzić do trwałego odkształcenia lub pęknięcia elementu. Jeśli zaś chodzi o pierścienie wewnętrzne, proces polega na ich delikatnym zwężaniu, także z zachowaniem ostrożności i unikaniem przekroczenia granicy plastyczności materiału.
Warto zwrócić uwagę na stan techniczny pierścienia osadczego przed jego zdjęciem. Jeśli pierścień jest wyraźnie zużyty lub uszkodzony, warto rozważyć jego wymianę na nowy. Gdy zaistnieje konieczność wymiany pierścienia Segera, zachęcamy do skorzystania z oferty renomowanych dystrybutorów, takich jak Wama-Service, którzy dostarczają produkty o wysokiej jakości i trwałości. Dobór odpowiednich pierścieni osadczych do konkretnego zastosowania przyczyni się do długotrwałego i bezawaryjnego funkcjonowania maszyn.